Nawożenie warzyw to bardzo ważne zadanie, które pozwala dostarczyć rozwijającym się roślinom niezbędne składniki pokarmowe do wzrostu. Poszczególne gatunki warzyw mogą wymagać innej pielęgnacji. Jednak, by zwiększyć plony, należy sięgnąć po odpowiednie preparaty. A rozwiązań nie brakuje — do wyboru masz nawozy zielone, nawozy organiczne, mineralne, naturalne, azotowe i wiele innych. Czy każdy będzie odpowiedni dla konkretnych gatunków warzyw? Podpowiadamy zatem, jaki nawóz pod warzywa sprawdzi się najlepiej, dlaczego warto go stosować i jak przygotować ziemię pod warzywa! Zachęcamy do lektury.

zwiekszenie plonow

Dlaczego warto nawozić warzywa?

Jeśli zależy Ci na obfitych zbiorach warzyw, bez wątpienia musisz sięgnąć po odpowiednie nawozy. Warzywa to bowiem rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. To od tego, jakie składniki odżywcze im dostarczysz, zależy to, jak bardzo obfite plony zbierzesz w sezonie. Dlatego przy uprawie warzyw, tj. ich poszczególnych gatunków, musisz starać się wzbogacić glebę, by nie brakowało jej składników mineralnych, które przekazane zostaną Twoim roślinom. Podczas nawożenia warzyw do wyboru masz m.in. nawozy mineralne, organiczne, zielone, nawozy azotowe i wiele innych. To one pozwalają pracować nad glebą. Niektórzy wychodzą z założenia, że nawóz dostarcza się, dopiero gdy dane warzywo atakuje choroba. Jednak takie założenie może mieć opłakane skutki. Zatem nawozić warzywa należy już na wczesnym etapie. Niektórzy specjaliści radzą, by nawozy podawać jeszcze przed rozpoczęciem uprawy warzyw. Nawóz do warzyw wspiera nie tylko rozwój rośliny, lecz także wzbogaca glebę, gdy brakuje jej składników mineralnych.

Warto jednak przy wyborze odpowiedniego preparatu zwrócić uwagę na strukturę podłoża oraz rodzaj uprawianej rośliny. Zakup w ciemno z pewnością nie przyniesie niczego dobrego. Uprawa roślin powinna być konsultowana z ogrodnikiem. W sklepach ogrodniczych z pewnością znajdziesz pomoc w tym zakresie. My jednak postaramy się już teraz powiedzieć, jakie nawozy uchodzą za najlepsze.

Jak przygotować ziemię pod warzywa?

O odpowiednią jakość plonu, można zadbać już dużo wcześniej — odpowiednio pielęgnując ziemię. Na rok przed uprawą najlepiej poprawić żyzność gleby, dostarczając jej składniki pokarmowe oraz produkty będące źródłem próchnicy. Do tego wykorzystuje się nawozy zielone. Późnym latem, lecz głównie jesienią należy przekopać miejsce, w którym w sezonie znajdowały się warzywa, a następnie wysiewa jako poplon nasiona żyta ozimego, wyki, łubinu lub inne mieszanki. Gdy one podrosną, musisz przekopać całość na głębokość ok. 20 cm. Rozdrobnione rośliny zalewane wodą ulegną rozkładowi w glebie, dostarczając próchnicę oraz inne związki. Musisz wiedzieć, że nawozy zielone może również stosować wczesną wiosną, a do przygotowania podłoża możesz wykorzystać inne nawozy organiczne. Niekiedy również ogrodnicy pobierają próbkę gleby, by sprawdzić, czy ziemia jest bogata w odpowiednie składniki organiczne. Brak prawidłowych warunków glebowych może bowiem sprawić, że warzywa nie wzrosną lub wzrosną, lecz plony będą znikome.

Nawozy stosowane przed założeniem warzywnika

Jak już wiesz, nawozy stosowane przed założeniem warzywnika mogą być różne. Nie tylko wspomniany zielony nawóz sprawdzi się przed planowanym siewem, możesz również wykorzystać obornik granulowany, kompost, roślinne gnojówki, obornik koński i wiele innych. Szczególnie często stosuje się materię organiczną, która przynosi wiele korzyści. Niekiedy stosuje się także agrowłókninę, która ogranicza zachwaszczenie warzywniaka.

nawoz na zwiekszenie plenow

Jak nawozić rośliny w gruncie?

Jak wiesz, rośliny można uprawiać w gruncie, zarówno pod folią czy szklarnią, jak i gołym niebem. Szczególnie popularne w ostatnich czasach stają się szklarnie wykończone poliwęglanem. Ma on bardzo dobrą przepuszczalność światła, a także wiele innych zalet. Poliwęglan przede wszystkim to materiał bardzo trwały, który wytrzymuje na lata. Jeśli planujesz uprawę warzyw, to z czasem przychodzi taki moment, gdy należy rozsadę przesadzić z doniczek do ziemi. Tuż przed wsadzeniem roślin, koniecznie pamiętaj, by ziemię zaprawić, wykorzystując kompost, obornik. Możesz także wykorzystać w pełni bezpieczne produkty do zasilania warzyw czy krzewów owocowych. Jest to tzw. nawóz ekologiczny, pozbawiony groźnych toksyn.

Ekologiczny nawóz do warzyw — jaki wybrać?

Jak widzisz, w sklepach ogrodniczych znajdziesz naprawdę wiele rozwiązań. Nawozy zielone, nawozy mineralne, organiczne, naturalne nawozy, ekologiczne — wszystkie te rozwiązania sprawdzą się przy nawożeniu warzyw, przy poszczególnych etapach przygotowania oraz wzrostu. Jeśli zajmujesz się sadzeniem roślin, możesz chcieć poznać głębiej cechy poszczególnych nawozów. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy ekologiczny nawóz w różnych wariantach. Sprawdź, który wybrać!

Obornik koński i inne

Obornik to taki rodzaj nawozu, który wnika w strukturę gleby, poprawiając jej mineralne właściwości. Na rynku szczególnie popularny jest obornik koński, który masz szczególnie nieprzyjemny zapach. Z tego powodu wybiera się go najrzadziej. Istnieje jednak na rynku obornik granulowany, który jest bezwonny. Wpływa na żyzność gleby, wspiera ukorzenienie się roślin, jednocześnie ogranicza zachwaszczenie i zapobiega rozwojowi szkodliwych chorób.

Kompost

To lekki nawóz, który bierze udział w procesach glebotwórczych, podobnie jak obornik ma nieprzyjemny zapach, lecz zapewnia wysoki plon roślin oraz ich wzrost w szybkim tempie. Są to idealne do warzyw nawozy organiczne.

Nawóz zielony

Jak wiesz, nawozy zielone sprawdzają się na etapie przygotowania ziemi pod uprawy warzyw. Takie rozwiązanie poprawia glebę oraz stosunki wodno-powietrzne. Zapobiega on wymywaniu składników odżywczych z ziemi.

Naturalny nawóz do warzyw

Na rynku nie brakuje również gotowych rozwiązań. Naturalne nawozy reklamowane jako ekologiczne, również są bogate w składniki odżywcze i służą roślinom, wspierając ich wzrost, zapobiegając chorobom itp. Zwykle preparaty tego typu zawierają siarczan amonu, siarczan potasu itp. Wszystkie mogą zwiększyć plony i wpłynąć pozytywnie na rozwój rośliny.

Wiesz już zatem, jaki nawóz pod warzywa sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj, by korzystać z zaufanych źródeł oraz stawiać na materię organiczną. Najlepiej służy ona glebie, środowisku, a także Tobie! Owoce i warzywa mają wówczas najwięcej cennych składników i wartości odżywczych.

Produkt dodany do porównania.