Poliwęglan lity profilowany w swoim kształcie jest bardzo podobny do blachodachówki I może spełniać te same funkcje, ale oczywiście ma inne parametry np inną przepuszczalność ciepła i światła i wymiary płyt. Zasady montowania są podobne do mocowania blachodachówki, ale też mają swoje specyficzne cechy.

PRZECHOWYWANIE

Płyty profilowane z poliwęglanu należy magazynować w sposób, który zabezpieczy je od bezpośredniego wpływu promieni słonecznych. Zaleca się ukrywanie poliwęglanu nieprzejrzystą folią w jasnym kolorze, co zabezpieczy poliwęglan przed powstaniem tzw. efektu soczewki, kiedy w wytwarza się wysoka temperatura (nawet powyżej 150 °C), która w sposób trwały może zdeformować płyty. 

Najlepiej unikać folii w ciemnych kolorach oraz materiałów które absorbują ciepło.

MONTAŻ PROFILOWANYCH PŁYT Z POLIWĘGLANU 

 1. Montaż należy rozpoczynać kiedy temperatura na zewnątrz jest powyżej 0°С. W złych  warunkach pogodowych jest łatwiej uszkodzić materiał.
 1. Każda z płyt ma  jedną stronę z ochroną przed UV, tą stroną układamy płyty do słońca. Należy zwrócić uwagę,  aby płyty zostały ułożone prawidłową stroną, w innym przypadku czas żywotności zmniejszy się o kilka razy co oznacza kolejne wydatki . W miejscu płyty  z ochroną UV jest kod  producenta lub/ oraz folia ochronna z napisami.
  1. Płyty układamy się w takiej kolejności: od dołu do góry.
  2. Płyty należy montować w stanie wolnym od naprężeń (nie naciągać i nie dociskać)
  3. Krawędzie oraz miejsce gdzie jedna z  płyt  “nachodzi” na drugą zaleca się mocować na każdej fali płyty. Mocowanie środkowej części płyty odbywa się co 2-3 fale.
  4. Płyta nie może wystawać poza linię ostatniego podparcia więcej niż 120mm. Minimalny wymiar wysunięcia płyty poza ostatnią podporę to 50mm
  5. Pamiętajmy o rozszerzalności cieplnej tego materiału. Otwory pod śruby muszą być szersze niż średnica śruby o 2-4mm. Daje to możliwość pracować płycie pod wpływem temperatury.
  6. Nie przykręcać zbyt mocno, w płyty nie będą mogły poruszać się pod wpływem temperatury. Wkręty muszą być wkręcone prostopadle do powierzchni blachy.
  1. Płyty układamy na zakładkę na 2 fale. Zalecamy zakładkę podłużną o długości 200 mm wykonywać nad podporą (musi przypadać na kontrłatę)
  2. Zakaz chodzenia bezpośrednio po powierzchni płyty. Dla chodzenia po zadaszeniu możesz skorzystać z szerokich desek o szerokości co najmniej 250mm i grubości co najmniej 25mm owiniętych szmatką
  3. Minimalny spadek 10-15 stopni 
  1. Miejsce w którym jedna płyta zakłada się na drugą najlepiej zabezpieczyć silikonem, aby między płytami nie zbierał się brud i inne niepożądane elementy

  W JAKI SPOSÓB CIĄĆ POLIWĘGLAN PROFILOWANY?

  Do cięcia poliwęglanu najlepiej nadaje się: piła ręczna, wyrzynarka lub piła tarczowa. Jeśli będziemy używać piłę i wyrzynarkę, konieczne jest użycie brzeszczotów z drobnymi zębami - identyczne jak i podczas cięcia metalu. 

  Cięcie należy wykonywać przy pełnej prędkości tarczy przesuwając płyty ostrożnie i  w wolnym tempie.

  Nóż nie jest najlepszym narzędziem do cięcia płyt, ponieważ nawet doświadczeni rzemieślnicy popełniają błędy. Cięcie nożem jest bardzo nieprzewidywalne i nie daje oczekiwanego efektu.

  Dla uzyskania dokładniejszych cięć, zaleca się, aby ciąć kilka płyt na raz. Przenośne piły tarczowe są dopuszczalne do użycia szczególnie przy cięciach wykonywanych na miejscu budowy.

  WIERCENIE PŁYT POLIWĘGLANU

  Otwory muszą być szersze na 2-4mm niż średnica śruby, w taki sposób chronimy poliwęglan przed uszkodzeniem podczas pracy materiału pod wpływem rozszerzalności cieplnej. 

  Wiercenie otworów powinno odbywać się przy niskich prędkościach i minimalnym nacisku, aby uniknąć rozerwania otworów. Nie rób otworów bliżej niż 50 mm od krawędzi paneli.

  Stosować wkręty z podkładką o średnicy większej niż otwór. Podkładka musi być wykonana z materiału obojętnego wobec poliwęglanu. Najczęściej wybierane tzw. farmery (wkręt z podkładką gumową).

  Rodzaj wkrętów dobierać zależnie od materiału, z jakie wykonane są podpory

  ROZSTAW BELEK I KONTRŁAT

  Konstrukcja jest najważniejsza.  Jeśli mówimy o sztywności i wytrzymałości konstrukcji. Dla płyt komorowych i litych konstrukcja uwzględnia kierunki pionowy i poziomy - rozstaw belek i kontrłat na które opiera się płyta.

  Dla płyt falistych ta zasada  nie jest konieczna. Ze względu na swoją strukturę i konstrukcję - płyta lita i profilowana, żebra sztywności pozwalają wytrzymać obciążenia poprzeczne bez uwzględnienia ich podparcia.

  Dla konstrukcji pod poliwęglan profilowany głównym wskaźnikiem jest odległość między krokwiami w stronę spadku, wzdłuż żeber gęstości płyty. Zalecany krok 600-800 mm

  KONSERWACJA

  Konstrukcje z płyt profilowanych czyścimy letnim roztworem mydlanym stosując delikatną gąbkę lub ściereczkę. Nie stosować ścierek szorujących z uwagi na możliwość zarysowania.

  W ofercie posiadamy poliwęglan lity profilowany (kształt trapezu) grubością 0,9 mm w kolorach: transparentny (bezbarwny), grafitowy/zielony/ brązowy.

  Nasi specjaliści konsultują i wykonają darmową wycenę.  Zapraszamy do kontaktu +48 507 233 040 lub napisz na maila sklep@etl-group.pl

  Dla wyceny potrzebujemy dane:

  -szerokość zadaszenia (długość spadu od ściany)

  -kierunek i wartość procentową spadu  

  -długość zadaszenia wzdłuż budynku 

  -rozstaw między krokwiami oraz łatami.

  Powiązane produkty

  Produkt dodany do porównania.