Pomidory to jedne z tych warzyw, które szczególnie lubią mieć ciepło. Rozwijają się najlepiej w temperaturze 18-27 stopni. Z tego względu wykonuje się je w tunelach foliowych lub szklarni ogrzewanej. Jednak to nie jest jedyny warunek zbierania obfitych plonów. Liczy się także stworzenie odpowiednich warunków, m.in. zapewnienie optymalnej wilgotności podłoża, wietrzenie szklarni, stosowanie żyznego podłoża, ochrona pomidorów, jak i zapewnienie właściwej dawki światła. W skrócie istotna jest pielęgnacja roślin z uwzględnieniem ich potrzeb. Interesuje Cię uprawa pomidorów w szklarni? Podpowiadamy, jak to robić!

uprawa pomidorow w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni — przygotowanie miejsca do sadzenia

W szklarniach przydomowych najczęściej dominuje uprawa pomidorów. Niesie ona wiele korzyści, w tym przede wszystkim uzyskanie efektywniejszych plonów o bogactwie składników odżywczych. Jeśli właśnie chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać sadzonki pomidorów, to musisz poznać rady co do przygotowania miejsca do sadzenia. Jak już wiesz, by mieć obfitą uprawę pomidorów, potrzebujesz dużej dawki ciepła oraz optymalną wilgotność gleby, jak i podłoża. Co ważne, sadzenie pomidorów w gruncie jest możliwe jedynie w tzw. okresie bezmroźnym. W Polsce to okres od połowy maja do końca września, choć zmiany klimatyczne sprawiają, że czas ten stale się zmienia. Obecnie jednak całoroczna uprawa pomidorów jest możliwa jedynie w szklarni ogrzewanej.

Zanim więc zabierzesz się za sadzenie pomidorów, musisz właściwie przygotować miejsce pod uprawę. Czeka Cię więc sprawdzenie pH ziemi, a także wzbogacanie jej o kompost lub obornik. Warto również przygotować korę ogrodową lub sieczkę ze słomy — bardzo dobrze odbija ona światło, zapewniając lepsze warunki na początku wzrostu.

Jakie warunki musi spełniać gleba przy uprawie pomidorów?

By uprawy pomidorów w szklarni były naprawdę skuteczne, gleba powinna być bogata w składniki pokarmowe. Pomidory należy sadzić zatem w żyznym podłożu, o odczynie lekko kwaśnym 5,5-6,5. Jak już wiesz, na powierzchnię gleby najlepiej wysypać obornik lub kompost. Optymalna ilość to 3-4 kg na 1 m2. Taki nawóz miesza się z glebą do głębokości około 30-40 cm. Przy przygotowywaniu podłoża dla pomidorów, warto na płaszczyznę zagonków rozrzucić korę. W taki przygotowanej nawierzchni uprawa pomidorów w szklarni powinna być czymś zupełnie łatwym! Znaczenie ma jednak sama szklarnia. Obecnie poliwęglan to materiał najpopularniejszy na rynku. Odchodzi się od sadzenia pomidorów w tunelach foliowych.

Kiedy najlepiej uprawiać pomidory w szklarni?

Podczas sadzenia pomidorów w szklarni z pewnością będziesz zastanawiał się, kiedy dokładnie zabrać się za tę czynność. Musisz jednak wiedzieć, że sadzenie, jak i zbiory pomidorów są zależne od specyfiki szklarni. Nieogrzewane konstrukcje sprawiają, że uprawiać pomidory można w kwietniu, a zatem na miesiąc przed początkiem okresu wegetacyjnego, gdy rośliny sadzi się w gruncie. Podobnie jest w przypadku zbiorów. Najczęściej okres ten przypada na październik. Inaczej jednak uprawa pomidorów w szklarni wygląda przy ogrzewanej konstrukcji. Stwarza to możliwość czerpania zbiorów dwa razy w roku. Taki stan rzeczy sprawia, że wyróżnia się uprawę wiosenną oraz uprawę jesienną. W pierwszej pomidory sadzić można już w lutym. Jednak musisz zadbać o rozsadę pomidorów, zapewniając już w grudniu oraz w styczniu odpowiednie światło. Jeżeli jednak w Twoim przypadku nie jest to możliwe. Odpowiednie sadzenie pomidorów w szklarni najlepiej rozpocząć w marcu.

Uprawę jesienną z kolei najlepiej sadzić w okresie 10-25 lipca. To ważne, by przestrzegać tego terminu. Jeśli za późno zabierzesz się za sadzenie, może okazać się, że Twoje plony będą miały za małą liczbę gron, czyli słabo związanych owoców. Zbiory pomidorów w tym przypadku rozpoczną się przed mrozami, a zatem maksymalnie w październiku.

Jak stworzyć odpowiednie warunki do wzrostu pomidorów w szklarni?

By to właśnie w Twojej uprawie pojawiła się zwiększona ilość zbiorów, musisz zadbać o stworzenie odpowiednich warunków roślinom. Jak wiesz, to roślina o dużych wymaganiach cieplnych, dlatego w ciągu dnia temperatura podłoża musi wynosić 16-27 stopni, z kolei w nocy powinna spadać do około 14-19 stopni. Od chwili wysiewu do wschodu, należy utrzymywać w pomieszczeniu około 22-26 stopni. Gdy siewki pomidorów przejdą na miejsce stałe, najlepiej na stałe utrzymać ciepło na poziomie 25-26 stopni w ciągu dnia oraz 18-20 stopni w nocy. Jak widzisz, szklarnia cechuje się wydłużeniem sezonu wegetacyjnego, lecz konieczna jest przy tym odpowiednia pielęgnacja roślin.

Jak sadzić pomidory szklarniowe?

Pomidory sadzić należy po 2 rzędy umiejscowione w odległości około 40-60 cm. Co więcej, między poszczególnymi rzędami powinna znajdować się przerwa na szerokość około 70-90 cm. Pozwala to na sprawne przechodzenie między sadzonkami oraz podlewanie roślin. Łatwiejszy staje się także zbiór owoców oraz urywanie dolnych liści. Musisz wiedzieć, że takie ułożenie pomidorów w szklarni sprawia ponadto, że w pomieszczeniu panuje lepsza cyrkulacja powietrza. Jak powinny być ułożone sadzonki pomidorów? Jeśli szklarnia stoi w linii wschód-zachód, wówczas rzędy należy umieścić w poprzek, tj. z północy na południe. Dzięki temu każda roślina zyska dostęp do maksymalnej dawki światła, a Ty zyskasz obfite plony. Co ważne, do najważniejszych zadań pielęgnacyjnych należy także wietrzenie szklarni. Warto w tę kwestię uwzględnić już na etapie wyboru rodzaju konstrukcji, która powinna być wyposażona w okna. Szklarnie ogrodowe powinny być zatem właściwie zaprojektowane i wykonane z myślą o potrzebach roślin.

Przygotowanie ziemi do uprawy pomidorów

Jak wiesz, odpowiednie warunki dla pomidorów w szklarni obejmują między innymi dobrze przygotowane podłoże. Ziemia musi zostać właściwie wyrównana. W kolejnym kroku musisz postarać się o wyznaczenie rzędów, zgodnie dla zasad uprawy. Możesz wykorzystać do tego kijki oraz sznurek. Następnie konieczne będzie wykopanie dołków, w których umieścisz sadzonki pomidorów. Możesz posiłkować się specjalnym dołownikiem. Należy wbić go w określone miejsce w ziemi. Jeżeli wcześniej Twoje siewki pomidorów znajdowały się w doniczkach, a Ty wraz z ich rozwojem przenosiłeś je do większych doniczek, pamiętaj, że musisz umieścić rośliny w glebie na tej samej głębokości, jaką miała Twoja doniczka. Tak zasadzone pomidory szklarniowe, koniecznie trzeba podlać około 1 litrem wody.

pomidory w szklarni

Podwiązywanie pomidorów w szklarni

Podwiązywanie pomidorów w szklarni to bardzo ważny etap. Struktura rośliny może okazać się zbyt krucha, by utrzymać ciężkie owoce, dlatego warto zadbać o wzmocnienie całości. Wzrost masy wegetatywnej obciąża roślinę, dlatego u podstawy łodygi warto zastosować, np. drut. Wówczas do drutu rozciągniętego wzdłuż rzędu przywiążesz sznurkiem swoje uprawy. Pamiętaj, że drut stalowy najlepiej, gdy jest pokryty warstwą cynku, co zapobiega korozji. Roślina powinna być podwiązana luźno, oczywiście w miarę możliwości.

Nawozy specjalistyczne — co potrzebujesz do pielęgnacji pomidorów w szklarni?

Pomidory to rośliny o umiarkowanych wymaganiach, lecz jak każde potrzebują odpowiednich nawozów. Gleba w szklarni również sprzyja wzrostowi chwastów, dlatego warto stosować odpowiednie opryski. Oprócz tego rozwijająca się roślina musi otrzymać właściwą dawkę składnika pokarmowego. Wpływa to m.in. na smak pomidorów, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Wybrane przez Ciebie preparaty powinny zawierać m.in. pokrzywy, skrzyp oraz żywokost. Dzięki temu żadna choroba grzybowa nie zaatakuje Twoich upraw.

Produkt dodany do porównania.