Zastanawiasz się nad zakupem szklarni? A może bardziej podoba ci się tunel ogrodowy? Wybór materiałów jest na tyle duży ,że łatwo można się zgubić oraz zrobić sobie “mętlik w głowie”. Specjalnie dla Was zrobiliśmy wykaz najbardziej popularnych materiałów na pokrycie naszych konstrukcji takich jak szkło, folia i poliwęglan.
Uprawa roślin pod osłoną umożliwia pielęgnację warzyw, owoców lub roślin egzotycznych wrażliwych na chłód i przedłuża okres wegetacji. Przemyślana oraz wysokiej jakości konstrukcja chroni uprawy przed czynnikami zewnętrznymi oraz pozwoli na rozwój bardziej wymagających gatunków roślin.
Szklarnia, cieplarnia, tunel ogrodowy - czym się różnią?
Dokonując wyboru musimy dokładnie wiedzieć co potrzebujemy, w końcu jest to inwestycja na lata. Na początku wyjaśnijmy podstawowe pojęcia:
Cieplarnia to miejsce do uprawy roślin, warzyw i owoców pokryta szkłem lub folią z tworzyw sztucznych (tunele foliowe zwane cieplarniami foliowymi), który zapewnia naszym plonom właściwe warunki termiczne oraz umożliwia wykorzystanie korzystnego światła słonecznego do procesów wzrostu i rozwoju.
Zgodnie z definicją w wikipedii szklarnia to “budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin.”
Wpisując “tunel” od Wikipedii uzyskujemy następną informacje:
Tunel foliowy, potocznie cieplarnia foliowa lub foliówka – sztuczne pomieszczenie służące do uprawy roślin, stosowane najczęściej w ogrodnictwie. Głównym celem tuneli foliowych jest podniesienie temperatury i ochrona roślin przed skutkami silnych wiatrów, gradu itp. Tunel foliowy składa się z prostej konstrukcji z drewna, betonu, rur metalowych lub z tworzywa sztucznego. Na taką konstrukcję montuje się folię pojedynczą, czasem podwójną, w Polsce najczęściej polietylenową.”
Oczywiste jest to , że szklarnia i tunel są to rodzaje cieplarni, spełniają one następujące funkcje:
- wydłużają okres wegetacji roślin;
- ochrona przed wiatrem i deszczem;
- stworzenie mikroklimatu wewnątrz;
- przepuszczają promienie słoneczne, które ogrzewają glebę oraz powietrze;
- magazynują ciepło;
- Twoje uprawy nie zostaną zaatakowane przez szkodniki i patogeny;
- chronią przed mrozem i przymrozkami
Przejdźmy do analizy dostępnych materiałów.