Folia: wady i zalety
Głównymi zaletami folii są lekkość, dzięki której nie obciąża szkieletu. Wysoka przepuszczalność światła i ciepła pozwala na zachowanie doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najprostsze do wykonania i najtańsze, ale niestety nie jest zbyt trwałe.
Stosowane są tu materiały celulozowe, polietylenowe i poliestrowe o grubości do 1 mm. Wytrzymałość folii pozostawia wiele do życzenia, a o uszkodzenia mechaniczne wyjątkowo łatwo.
Nadaje się idealnie na pokrycie szklarni, jak i na tunele ogrodowe.
Jeśli chodzi o szklarnie pokryte folią to największym problemem dla użytkowników jest trwałość produktu. Folia jest narażona na uszkodzenia na skutek silnych podmuchów wiatru lub po przebytej zimie (jeśli nie jest zdemontowana), często nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany na nową. Konsekwencją tego działania jest konieczność zakupu nowego materiału - czasami wraz z nadejściem każdego, nowego sezonu wiosennego. To znaczny wydatek dla domowego budżetu,który powoduje, że całkowite koszty utrzymania tunelu foliowego znacznie wzrastają. Istnieje również bardziej wytrzymała oraz droższa folia ogrodnicza zbrojona, zwana; “folią zbrojoną osłonową”. Wytrzymałość według producenta szacuje się na 6 lat.
Ten wysokiej jakości materiał polietylenowy wzmocniony siatką i dwustronnie laminowany. Dzięki temu, folia zwiększa odporność na uszkodzenia, wilgoć, skoki temperatury i promienie UV, które szybko niszczą materiał. jest odporna na rozciąganie i rozrywanie, co gwarantuje nam dłuższy okres użytkowania.