Najczęściej zadawane pytania o szklarnie z poliwęglanu

Jeśli czytasz ten artykuł, oznacza to, że interesują Cię szklarnie ogrodowe. Nie musimy tłumaczyć, dlaczego warto zainwestować w szklarnię ogrodową lub tunel; należy jednak zaznaczyć, że podstawę naszej oferty stanowi poliwęglan w różnych wariantach. Z tego względu zebraliśmy także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące takich rozwiązań. Czym powinna odznaczać się odpowiednia szklarnia poliwęglanowa, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku ceny do jakości i co warto wiedzieć na ten temat? Dowiedz się, czym charakteryzuje się estetyczna konstrukcja szklarni ogrodowej, jak ją zmontować i jak kupić, by cieszyć się z owocnych zbiorów na swojej działce.

SZKLARNIE

1. Z jakiego materiału jest wykonany stelaż szklarni?

Stelaż szklarni jest wykonany z nierdzewnej stali ocynkowanej w sposób ogniowy. Parametry konstrukcji stalowej, takie jak grubość metalu, mogą różnić się w zależności od modelu.

2. Jaka jest grubość profilu?

Grubość ścianki łuków w szklarni z przekrojem profilu 40×20 mm wynosi od 0,8 mm do 0,9 mm.

W szklarni z przekrojem profilu łuków 20×20 mm grubość to natomiast od 0,6 mm do 0,7 mm, zależnie od modelu.

3. Jaka różnica między profilem łuków 40×20mm a 20×20mm?

Profil łuków 40×20 mm będzie bardziej stabilny i jest zalecany w miejscach z porywistymi wiatrami. Szklarnia z poliwęglanu Atena, Zofia, Gera oraz Afrodyta będzie fabrycznie wyposażona w profil łuków 40×20 mm.

Szklarnia poliwęglanowa Estreya i Iris charakteryzuje się z kolei profilem łuków 20×20 mm, dzięki czemu będzie pasować do miejsc mniej narażonych na wiatr, osłoniętych budynkami lub żywopłotem.

4. Czym się różni poliwęglan 4 mm i 6 mm?

Oba rodzaje materiału stanowią doskonałe pokrycie konstrukcji takich jak szklarnia poliwęglanowa czy tunel ogrodowy. Poliwęglan przepuszcza promienie słoneczne na poziomie ponad 80%, jednocześnie blokując szkodliwe promieniowanie UV.

Oprócz grubości płyty poliwęglanowe różnią się gęstością: dla 4 mm jest to 0,55 kg/m2, a dla 6 mm – 0,85 kg/m2.

Płyty poliwęglanowe 4 mm są polecane dla mniejszych konstrukcji i szklarni w przydomowych ogródkach, które będą umieszczone na bardziej zacisznym terenie. Są to zazwyczaj małe szklarnie ogrodowe.

Z czego powinna być wykonana profesjonalna szklarnia? Poliwęglan 6 mm będzie odpowiednim wyborem – materiał o takich parametrach charakteryzuje się o wiele większą trwałością i zdecydowanie lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu o wiele łatwiej jest nam utrzymać mikroklimat w naszej konstrukcji. Grubość 6 mm to odpowiednie rozwiązanie, gdy chodzi o duże szklarnie ogrodowe.

5. Jaka jest odległość między łukami?

Odległość między łukami wynosi zazwyczaj 0,67 m. Szklarnia z poliwęglanu Gera i Iris oferuje krok między łukami na poziomie 1 m.

6. Szklarnia z poliwęglanu STANDARD a PLUS – jaka jest różnica?

Wersja STANDARD to „goła” szklarnia, poliwęglan oraz akcesoria do montażu. W przypadku wariantu PLUS w zestawie dodatkowo dostępne są:

  • akcesoria do zabezpieczenia komór (2 rodzaje taśm – do komór i frontów);

  • profile „U” zamykające;

  • zestaw do podwiązywania roślin;

  • w przypadku szklarni ogrodowej o długości powyżej 6 m – dodatkowo okienko dachowe w cenie.

W ramach naszej oferty możesz kupić szklarnie ogrodowe w różnych wariantach. Zalecamy wersję PLUS, jeśli zależy Ci na tym, by wewnątrz szklarni panowały najlepsze warunki, a cała konstrukcja mogła sprawnie służyć przez długie lata.

7. W jaki sposób układa się poliwęglan na szklarnie ogrodowe?

W przypadku konstrukcji takich jak szklarnia poliwęglan jest docinany podczas montażu wyłącznie do frontów, według zdjęcia w instrukcji zamieszczonej w zestawie. Pozostałe arkusze tworzące szklarnie z poliwęglanu montujemy wkrętami „na zakładkę” około 5–6 cm, z obu stron konstrukcji powstaje charakterystyczny „daszek” około 5 cm.

8. Dlaczego nie mam profili łączących arkusze poliwęglanu na szklarni ogrodowej?

Łączące profile aluminiowe lub takie same rozwiązania z innego materiału NIE są potrzebne. Montujemy płyty na zakładkę, co gwarantuje szczelne przyleganie ich do siebie i dodatkowo wzmacnia miejsca przykręcenia. Jeśli jednak chcesz zastąpić mocniejszym profilem aluminiowym to rozwiązanie, takie produkty również znajdziesz w naszej ofercie.

9. Z której strony płyta ma ochronę UV?

Arkusze poliwęglanu komorowego mają folię ochronną z obu stron. Z jednej strony zazwyczaj znajduje się biała, nietransparentna folia z napisami, pod którą jest strona płyty z ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przed montażem należy usunąć folię i tą stroną zamontować w kierunku słońca.

Z drugiej strony arkusza mamy cienką, transparentną folię, dzięki której szklarnia z poliwęglanu jest chroniona przed zarysowaniami; nie ma ona warstwy UV. Po zdjęciu folii układamy ją tą stroną wewnątrz szklarni.

10. Jak przygotować podłoże pod szklarnie?

Tutaj istnieją kilka rozwiązań:

  1. W zestawie szklarnie są kotwy mocujące do wkopywania w ziemię w kształcie litery T (długość kotew 25 cm). Zalecamy też przysypać miejsce kotwiczenia większą ilością ziemi i dodatkowo kamieniami lub większym głazem, jeśli jest taka możliwość. Polecamy też zalanie kotw mocujących betonem, gwarantuje to stabilność konstrukcji przez długie lata.

  2. Aby zapewnić stabilność konstrukcji na terenach narażonych na wiatr, polecamy zamontować szklarnie na fundamencie betonowym, bloczkach czy kostce brukowej, cegle lub cokle drewnianym. W tym celu potrzebne są nam dodatkowo kątowniki (brak w zestawie), do których mocujemy naszą konstrukcję. Atutem jest przede wszystkim pewność, że konstrukcja będzie mieć odpowiednią stabilizację. Dodatkowo ma też za zadanie w miesiącach zimnych chronić glebę przed zamarzaniem, co w oczywisty sposób wspomaga lepszy rozwój uprawianych roślin wczesną wiosną. Jeśli wykorzystaliśmy bloczki fundamentowe, możemy mieć pewność, że rama szklarni wraz ze wszystkimi innymi elementami będzie w pełni stabilna.

11. W jaki sposób i jakim narzędziem docinamy poliwęglan?

Aby skonstruować szklarnie ogrodowe z tego materiału, poliwęglan docinamy za pomocą noża do tapet, wyrzynarki lub piły z małym zębem. Po docięciu płyt wewnątrz komór mogą dostać się „pyłki” – należy usunąć je sprężonym powietrzem.

12. Dostałem profile „U” i taśmy – do czego one służą?

To elementy zestawu PLUS, który wchodzi w zakres oferty szklarni ETL-Group.

Taśma paroprzepuszczalna (szaro-żółta) 25 mb 25 mm używana jest do zabezpieczenia komór na samym dole, gdzie poliwęglan będzie dotykał ziemi lub innego podłoża. Zazwyczaj stosują się razem z profilami czołowymi U. 

Taśmy pełnej (rolka 10 mb) używamy do zabezpieczenia komór na frontach (górną krawędź z otwartymi kanalikami) oraz w miejscach nacięć i otwartych komór poliwęglanu na oknach frontowych, drzwiach i okienku dachowym.

Profile U z poliwęglanu służą do zabezpieczenia na samym dole, zakładamy je po założeniu taśmy paroprzepuszczalnej na samym dole. W profilach należy nawiercić małe otwory w celu łatwiejszego odprowadzania wody na zewnątrz poliwęglanu.

13. W jaki sposób szklarnie z poliwęglanu są mocowane do fundamentu?

Szklarnie ogrodowe montujemy za pomocą kątowników ciesielskich, które należy kupić w sklepie budowlanym.

14. Jaki musi być rozmiar bloczków betonowych dla montażu szklarni?

Zalecany rozmiar bloczków betonowych bądź konstrukcji drewnianej, na której zamontowana będzie szklarnia poliwęglanowa, to szerokość nie mniejsza niż 7 cm. Standardowo bloczki mają 15 cm szerokości i takie zalecamy.

15. Czy jestem w stanie samodzielnie dokonać montażu szklarni bądź konstrukcji z poliwęglanem?

Szklarnia poliwęglanowa nie jest przeznaczona do samodzielnego montażu bez żadnej pomocy. Zadanie to należy realizować w minimum dwie osoby.

16. Do czego służą kotwy w kształcie litery „T”?

Do wszystkich konstrukcji, które obejmują kategorie „szklarnie ogrodowe”, w zestawie są kotwy mocujące w ziemię. Długość kotew wynosi 25 cm. Zalecamy też przysypać miejsce kotwiczenia większą ilością ziemi i dodatkowo kamieniami lub większym głazem, jeśli jest taka możliwość. Polecamy też zalanie kotw mocujących betonem, gwarantuje to stabilność konstrukcji przez długie lata. Należy przymocować je co 2 m w miejscach łączenia elementów poprzecznych.

17. Czy mogę zamówić szklarnię Gera z poliwęglanem 4 mm?

Szklarnia z poliwęglanu Gera wskazuje na użycie materiału – 6 mm. Jest to spowodowane rozstawem łuków 1 m i konstrukcją dachu, który jest delikatnie zaokrąglony, co powoduje większe zaleganie śniegu.

18. Czy jest opcja zamówienia dodatkowych profili poprzecznych?

Profile poprzeczne na wszystkie szklarnie ogrodowe, oprócz modelu Gera, mają mniejszy przekrój – 18×18 mm do szklarni Atena, Afrodyta i Zofia oraz 15×15 mm do szklarni Iris i Estreya. Aby mieć więcej miejsca na podwiązywanie roślin i sprawić, by szklarnia z poliwęglanu była dodatkowo wzmocniona, klienci często pytają o dodatkowe profile. Zapewniamy również taką możliwość – zapraszamy do pytań o szczegóły i wycenę.

19. Jaka cena szklarni? Jak kupić tanie szklarnie ogrodowe?

Wszystkie ceny zależą od rozmiarów szklarni, grubości poliwęglanu, typu profilu oraz Państwa wymagań. Jako doświadczony producent szklarni oferujemy najlepsze ceny oraz różne modele i rodzaje konstrukcji. Prosimy skontaktować się z pracownikami zespołu mailowo sklep@etl-group.pl oraz pod numerem: +48 507 233 040

20. Na czym polega proces działania automatycznego otwieracza?

Automatyczny otwieracz okna, w który wyposażone są wybrane szklarnie ogrodowe, dzięki specjalnej konstrukcji (sprężyna i rurka ze specjalnym gazem, który z podniesieniem temperatury wewnątrz szklarni „wypycha” okienko), pozwala na automatyczną optymalizację warunków termicznych wewnątrz szklarni. Kiedy temperatura spada, otwieracz zamyka okienko, w przypadku gdy jest zbyt ciepło – otwiera się. Jest to idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie zawsze jesteśmy w stanie „dopilnować” naszej szklarni.

21. Kupiłem od was szklarnię w tamtym roku i chciałbym ją przedłużyć. Czy istnieje taka możliwość?

Tak, szklarnie ogrodowe mogą być w dowolnym momencie wydłużone o kolejne 2 m. Zestaw składa się z dodatkowych łuków, elementów montażowych oraz płyty poliwęglanu. Aby szklarnia z poliwęglanu była dłuższa, należy zdemontować jeden z frontów, dodać kolejne łuki oraz poliwęglan i z powrotem zamontować front.

22. Czy istnieje możliwość montażu szklarni bądź konstrukcji ze strony Euro Trade Line?

Tak, mamy firmę partnerską, która realizuje montaż naszych szklarni. Przy składaniu zamówienia powiadom sprzedawcę. Powiadomimy ekipę, a po dostawie ekipa montażowa będzie kontaktować się, by ustalić, kiedy Twoja szklarnia z poliwęglanu będzie zamontowania. Pytania dotyczące przygotowania terenu należy omówić z ekipą monterską.

23. Czy ekipa montażowa ułoży bloczki lub zrobi fundament?

Szczegółowe warunki należy omówić z ekipą monterską, ponieważ przygotowanie terenu przez ekipę montażową wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem pracy.

24. W trakcie nawałnicy uszkodziła mi się płyta na szklarni, czy mogę dokupić 1 arkusz poliwęglanu?

Tak, oczywiście istnieje taka możliwość – wystarczy podać, jakim rozmiarem ma charakteryzować się szklarnia; poliwęglan powinien być także dopasowany pod względem grubości.

25. Czy istnieje możliwość kupna samej konstrukcji szklarniowej?

Istnieje taka możliwość. Konstrukcja metalowa składa się z łuków oraz zestawu montażowego. O szczegóły zapytaj sprzedawcę.

26. Jakiej produkcji jest poliwęglan?

Współpracujemy z kilkoma europejskimi firmami – wsparcie znanego na światowym rynku producenta sprawia, że możemy zapewnić najwyższy standard naszym klientom. Posiadamy wszelkiego rodzaju atesty i certyfikaty, które potwierdzają, że korzystamy z materiałów dobrej jakości.

27. Mam swój projekt szklarni. Czy mogę kupić sam poliwęglan?

W ofercie mamy poliwęglan 4 mm i 6 mm w arkuszach różnej długości. Gdy chodzi o poliwęglan, szerokość ma istotne znaczenie. O szczegóły zapytaj sprzedawcę, zrobimy darmową wycenę.

28. Jak montuje się okno?

Okno montowane jest w trakcie montażu szkieletu szklarni. Umieszczamy go w „dachu” pomiędzy jednym łukiem a drugim. Przykręcamy arkusz poliwęglanu do łuków, za tym docinamy okienko po obwodzie mniejszej ramy z trzech stron (boki i dół), górna część nie musi być docięta. Po zamontowaniu należy zabezpieczyć taśmą pełną odkryte komórki poliwęglanu (dolne docięcie).

29. Poliwęglan lity i poliwęglan komorowy – czym różnią się te rozwiązania?

Podczas gdy poliwęglan lity ma postać zbitego arkusza materiału, poliwęglan komorowy składa się z licznych, niewielkich komórek. W efekcie ten drugi zapewnia lepszą izolację termiczną, co przekłada się na szersze zastosowanie. Obydwa rozwiązania oferują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą sprawdzić się w szklarni ogrodowej.

30. Czy jest możliwość opłaty za pobraniem?

Oczywiście, że istnieje taka możliwość. Zamówienie można złożyć poprzez stronę internetową etl-group.pl, telefonicznie, mailowo sklep@etl-group.pl lub przez portale aukcyjne.

31. Czy mogę dostać FVAT?

Oczywiście, że tak. Standardowo kierowca dostarcza towar z paragonem fiskalnym. Jeśli potrzebują Państwo towaru na FVAT, prosimy o podanie numeru NIP podczas składania zamówienia.

ZAKUP NA STRONIE INTERNETOWEJ

Jak dokonać zakupu ze strony?

Przy zakupie produktu w koszyku będzie można wybrać opcję opłaty za pobraniem, przelewem lub PayU.

Czy można dokonać zakupu na raty?

Oczywiście, że tak. Wystarczy wejść na etl-group.pl, dodać do zakupów swój ulubiony produkt, przejść do kasy, podać swoje dane adresowe, wybrać „płatność PayU”, sprawdzić poprawność danych oraz zatwierdzić. Po przejściu do kolejnego okna na samym dole powinny pojawić się dwie opcje do wyboru z opcją płatności na raty. Wybierz odpowiednią z nich i wypełnij wniosek – po krótkiej weryfikacji możesz już cieszyć się swoim zakupem.

W którym miejscu wpisać kod rabatowy na stronie internetowej?

Kod rabatowy należy wpisać w momencie składania zamówienia na stronie internetowej bądź podać telefonicznie do pracownika działu sprzedaży.

DOSTAWA I ODBIÓR OSOBISTY

Jaki jest termin dostawy?

Jednym z atutów naszej oferty jest szybka dostawa – realizujemy ją do 9 dni roboczych własnym samochodem dostawczym. Przed dostawą (2–3 dni wcześniej) skontaktuje się z Państwem nasz specjalista w celu uzgodnienia dokładnego terminu. W dzień dostawy przed przyjazdem kierowca będzie się kontaktował, aby potwierdzić przybycie i dokładną godzinę. W szczycie sezonu szklarniowego czas oczekiwania może być wydłużony o kilka dni roboczych.

Jaki koszt dostawy?

Szklarnia z poliwęglanu zostanie dostarczona do Ciebie naszym transportem. Dostawa obejmuje cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a jej koszt wynosi 200 zł. W przypadku dostawy za granicę Polski koszt dostawy jest wyliczany indywidualnie.

W jaki sposób ładujemy szklarnie do samochodów dostawczych?

Mamy wypracowaną metodę ładowania. Ze względu na gabaryt szklarnia z poliwęglanu nie może być umieszczona na palecie. Elementy metalowe ładujemy po jednej stronie samochodu, a arkusze poliwęglanu – po drugiej. Szklarnia od ETL GROUP dojeżdża do Państwa w postaci zestawu do samodzielnego montażu: łuki, elementy montażowe w pudełkach i wyprostowane CAŁE arkusze poliwęglanu komorowego. Zgodnie z zaleceniami producenta nie zwijamy poliwęglan w rolki, dzięki czemu unikamy uszkodzeń komorowej struktury.

Czy mogę odebrać towar osobiście swoim transportem?

Oczywiście, że tak. Adres naszego magazynu to ul.Jagiellońska 88K, 00-992 Warszawa

Przed odbiorem asortymentu należy skontaktować się telefonicznie, aby ustalić i umówić termin odbioru towaru.

Dołącz do naszych poliwęglanowych media na Facebooku i Instagramie.

Powiązane produkty

Produkt dodany do porównania.