Szklarnia wpływa na okres wegetacyjny warzyw. Stanowi idealne miejsce, w którym najlepiej rozwijają się rośliny ciepłolubne, m.in. pomidory, papryka, ogórki i wiele innych. To świetna przestrzeń pod uprawę warzyw — zapewnia odpowiednią temperaturę, optymalną dawkę światła itp. Jest jednak jedna kwestia, o którą musisz zadbać, niezależnie od tego, czy masz szklarnię, korzystasz z tunelu foliowego, czy może zwykłego ogródka. To oczywiście ziemia! To ona przyczynia się także do rozwoju roślin. Musi być zatem bogata w składniki mineralne. Odpowiednia gleba zwiększa plony, pozytywnie wpływa na ich wysokość, a także szybkość zbiorów. Podpowiadamy więc, jaka ziemia do szklarni będzie najlepsza, jak przygotować ziemię i ja wybrać odpowiednie miejsce na uprawę. Zachęcamy do lektury!

jaka ziemia do szklarni

Jak przygotować szklarnię ogrodową?

Szklarnia ogrodowa ma wiele zalet. Przede wszystkim chroni rośliny ciepłolubne przez negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, zapewnia optymalne warunki do wzrostu, oddziałuje tym samym na jakość plonów. W przypadku sadzenia roślin pod gołym niebem charakterystyczny jest krótki okres wegetacyjny. Inaczej wychodzi przy tunelu foliowym czy szklarni, szczególnie ogrzewanej, która pozwala m.in. na sadzenie pomidorów dwa razy w roku. By jednak spełniała ona swoje zadanie, w pierwszej kolejności należy zadbać o kilka kwestii, które poruszamy poniżej.

Gdzie powinna stać szklarnia ogrodowa?

Jeśli chcesz prowadzić własną szklarnię, musisz zadbać o jej odpowiednią lokalizację. Pod uwagę warto wziąć głównie wielkość konstrukcji, jak i ustawienie względem słońca. Co więcej, ważny okaże się materiał wykonania szklarni. Poszczególne elementy konstrukcyjne muszą być bowiem zaprojektowana z tworzywa sztucznego, które dobrze przepuszcza światło. Dobrym rozwiązaniem są obecnie szklarnie ogrodowe z poliwęglanu, który zapewnia ochronę oraz jest szczególnie wytrzymały. Taka konstrukcja powinna mieć minimum 10 m2 powierzchni. Co ważne, by uprawy dobrze rosły, najlepiej postawić boczną, dłuższą ścianę na osi wschód-zachód. W ten sposób zadbasz o maksymalne nasłonecznienie wnętrza. Pamiętaj również, że szklarnia powinna stać około 1 m od granicy działki. Znaczenie może mieć również ukształtowanie terenu. Nie powinien być to obszar narażony na podmycie wodą.

Dobre podłoże

Przygotowanie podłoża to równie ważna kwestia. Jeżeli miejsce, w którym stoi Twoja szklarnia, nie jest wystarczająco płaskie, może to przeszkadzać w uprawie. Niezbędne okaże się wyrównanie ziemi. W ten sposób w danym miejscu rośliny otrzymają odpowiednią dawkę minerałów. Należy pamiętać, że nierówny teren może sprawić, że składniki pokarmowe będą wymywane i znacznie pogorszą glebę, a następnie i plony.

ziemia do szklarni

Właściwe przygotowanie gleby

Gleba w szklarni to chyba najważniejszy aspekt. W tym zakresie należy zaplanować procesy pielęgnacyjne. Warto pochylić się nad rodzajem ziemi i zapewnić odpowiednie warunki roślinom poprzez nawożenie gleby, jeszcze za nim zdecydujesz się na posianie owoców czy warzyw. Istotne jest to jakie, warzywa będziemy uprawiać. Powinna być dopasowana do konkretnych roślin. W sklepie ogrodniczym znajduje się ziemia uniwersalna i to ona najlepiej sprawdzi się w szklarni. To rodzaj gleby często wybieranej przez ogrodników. Jest bogata w składniki odżywcze, minimalizuje ryzyko występowania chwastów, a także wyjałowienia podłoża.

Jaka ziemia do szklarni będzie najlepsza?

Jak już wiesz, pomidory oraz inne warzywa potrzebują odpowiedniej ziemi. Musi być ona bardzo odżywcza dla roślin, by uprawy przynosiły obfite plony. Pomidory oraz inne podobne rozsady najlepiej rosną na ziemi kompostowej. Sprawdza się także ziemia uniwersalna, o której wspomnieliśmy. By sadzić pomidory, musisz wcześniej użyźnić glebę. Najlepiej wykonuje się to późną jesienią, po zbiorach. Przekopuje się wówczas teren z resztek roślinnych do głębokości kilkunastu centymetrów. W głąb ziemi docierają składniki pokarmowe, które przyczyniają się do rozwoju roślin. Następnie wczesną wiosną warto wykonać przez wielu ogrodników nazywane jako wiosenne nawożenie. Podaje się do ziemi kompost lub obornik. Dostarczysz tak wspomniane składniki odżywcze, m.in. potas. Nie zapomnij również o odpowiedniej dawce wody, której nie może zabraknąć roślinom. W konsekwencji ziemia powinna być lekko kwaśna o pH do 6,5 — właśnie taką lubią warzywa ciepłolubne, m.in. pomidory.

Jak przygotować szklarnię na wiosnę?

Jak każdy ogród, tak i szklarnia ogrodowa wymaga odpowiedniego zadbania przed sezonem. Przygotowane podłoże, m.in. dostarczone składniki mineralne sprawią, że gleba będzie żyzna, a Ty będziesz mógł spodziewać się obfitych plonów. Musisz jednak wiedzieć, że nie tylko podłoże szklarni ma znaczenie. Liczy się także przeprowadzenie serwisu w szklarniach, tj. przejrzenie folii lub szyb, sprawdzenie działania okien oraz drzwi lub automatycznego systemu dostarczania wody. Naprawa uszkodzeń pozwoli Ci przygotować szklarnię na kolejny sezon. Pielęgnacji będzie jednak wymagała także sama ziemia. Warto pozbyć się resztek roślin z gleby, a także innych zanieczyszczeń, które mogłyby zniszczyć uprawy pomidorów itp. Po wykonaniu takich prac, na ziemię warto położyć obornik lub kompost, a następnie całość przekopać. Tak przygotowana ziemia, będzie idealna pod uprawy!

Wiesz już, jaką ziemię do szklarni wybrać, a także jak o nią zadbać zarówno wiosną, jak i jesienią, by cieszyć się urodzajem pomidorów oraz innych warzyw. Warto pamiętać, że każda szklarnia powinna być doglądana i pielęgnowana przez cały rok. Wówczas będzie służyć przez wiele lat. Podobnie jest z podłożem, które wymaga pracy również jesienią i wczesną wiosną. Musisz jednak wiedzieć, że dobrze przygotowane podłoże to nie wszystko. Pamiętaj, by odpowiednio wybrać nasiona warzyw. Powinny pochodzić od zaufanych dostawców. Na późniejszym etapie uprawa roślin również jest wymagająca, lecz jednocześnie bardzo satysfakcjonująca. Jeśli Twoje warzywa otrzymają odpowiednią dawkę światła, wody i powietrza oraz nawozu, z pewnością będą szybko rosły.

Produkt dodany do porównania.