1. Porządki

2. Ściółkowanie i odkażanie

3. Sprzątanie  szklarni

4. System nawadniający

5. Narzędzia 

6. Konserwacja 

Szklarnia przedłuża okres wegetacyjny roślin jesienią i pozwala rozpocząć uprawy wcześniejszą wiosną, zapewniając im odpowiednie warunki do rozwoju. Przygotowanie i czyszczenie szklarni przed zimą ma za zadanie przedłużyć jej  żywotność i zaoszczędzić czas na wiosnę.

Na koniec sezonu wegetacyjnego robimy porządki:

Opróżniamy szklarnie od roślin i ich resztek, np. listków, korzeni, niedojrzałych owoców,  ale także chwastów - resztki wynosimy na kompostownik.  

Ściółkowanie i odkażanie. Istnieją 3 metody:

1) Metoda “NO-DIG” - uprawa bez kopania - metoda która pozwoli odnowić podłoże nie wymieniając go. Jesienią podłoże w szklarni ściółkuje się kompostem, lub przekompostowanym obornikiem. Przez zimę materia organiczna rozkłada się, wzbogacając podłoże, również w mikroorganizmy.

Jeżeli w szklarni wiosną układamy ściółkę organiczną, na przykład słomę,  to na koniec sezonu wegetacyjnego powstaje pytanie: co z nią zrobić? Wewnątrz mogą ukrywać się szkodniki oraz patogeny które w kolejnym sezonie będą narażały rośliny. 

2) Zgrabić ściółkę. Resztki ściółki w szklarni zbieramy i przenosimy na kompostownik.

3) Przekopać ściółkę. Zostawiamy ściółkę w szklarni, ponieważ jest istotnym komponentem warstwy próchnicznej. Dalej przekopujemy niezbyt głęboko górną warstwę ziemi wraz ze słomą - ten proces powoduje rozkładanie słomy pod wpływem mikro- i makroorganizmów, dżdżownic co w sposób naturalny wzbogaci ziemię.

Jeśli nie używamy ściółki, to do nawożenia i odkażania ziemi możemy użyć tzw. nawozów zielonych. Do przekopanej ziemi wysiewamy gorzyce, facelije, zboża i inne rośliny - one będą wzbogacać ziemię.

Przekopać ściółkę

Dokładnie sprzątanie szklarni

Zmiatamy ze ścianek, rur, miejsc łączenia rur i poliwęglanu  resztki roślin, ściółki. Zaczynamy mycie płyt poliwęglanu od wewnątrz używając mydło potasowe lub lekki roztwór mydła z wodą . W trakcie mycia warto również przeprowadzić dezynfekcję. Metalowe elementy przecieramy gąbką. Zalecamy stosowanie środków ekologicznych, bez zapachu, które nie szkodzą środowisku. W każdym razie zabieg należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta środka! 

Po zakończeniu procedur wodnych szklarnia musi być wentylowana i dokładnie wysuszona.

sprzątanie szklarni

System nawadniania

Jeśli w szklarni lub tunelu znajduje się system automatycznego nawadniania, należy zamknąć zawór doprowadzający do niego wodę i usunąć za pomocą kompresora ze wszystkich elementów wodę (rur, zraszaczy, linii kroplującej). Pamiętajmy o zdemontowaniu przed zimą elementów znajdujących się na zewnątrz budynku – sterownika, reduktora ciśnienia oraz filtrów.

narzędzia ogrodnicze

Narzędzia 

Czyścimy narzędzia ogrodnicze od ziemi, resztek roślin ponieważ też mogą zawierać na sobie patogeny. Aby pozbyć się bakterii czy zarodników grzybów, warto narzędzia zanurzyć w gorącej wodzie lub oczyścić spirytusem. Stępione szpadle i motyki warto po sezonie naostrzyć. Sekatory, nożyce do trawy i żywopłotów oraz piły czyścimy wilgotną szmatką, a po osuszeniu przecieramy denaturatem.

Konserwacja

W zimę bardzo ważne jest aby monitorować zalegający na dachu śnieg. Mimo iż konstrukcje dachów tych konstrukcji są półokrągłe lub skośne, to jednak zamarzający nawis śnieżny może uszkodzić konstrukcję. Należy regularnie odśnieżać szklarnie i tunele, kiedy przez kilka dni występują opady śniegu.

To już ostatnie działania które musimy podjąć  na koniec sezonu w szklarni i już można mieć “ogrodowy urlop”. A wy jako prawdziwi profesjonaliści  już przygotowaliście szklarnie do przyszłego sezonu! 

zima
Produkt dodany do porównania.