Uprawa roślin ozdobnych, jak i jadalnych to bez wątpienia bardzo satysfakcjonujące oraz praktyczne zadanie. Szklarnia ogrodowa pozwala na hodowanie różnorodnych odmian roślin przez cały rok, a nie tylko jednorazowych upraw sezonowych. Można zatem stwierdzić, że wykorzystywanie szklarni daje szersze pole do wykorzystania, niż uprawa w gruncie. Zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju, już wczesną wiosną. Wyjaśniamy więc, co uprawiać w szklarni ogrodowej, dlaczego to dobry pomysł oraz jak powinna wyglądać skuteczna uprawa. Zachęcamy do lektury!

co uprawiac w szklarni

Zalety posiadania przydomowej szklarni ogrodowej

Możliwość dłuższej hodowli roślin bez wątpienia dają szklarnie ogrodowe. Stanowią świetne środowisko, w którym rozwijają się odmiany roślin wczesnych. Szklarnia zapewnia odpowiednie warunki, które wpływają na większe plony. To znacząca przewaga nad hodowlą roślin w ziemi. W przypadku uprawy gruntowej wystarczy kilka deszczowych oraz chłodniejszych dni na początku wysiewu, aby rośliny ozdobne bądź warzywa uległy zniszczeniu. Nic bowiem nie chroni wówczas przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Szklarnia ogrodowa w tym zakresie ma zdecydowaną przewagę. Jednak to nie koniec zalet posiadania przydomowej szklarni. Warto również wspomnieć, że uprawa warzyw czy owoców, a także roślin rzadkich jest w takiej formie wygodniejsza i czystsza. Rośliny nie są wystawione na działanie pogody, a więc — deszcz czy wiatr. Pozwala to na zbieranie plonów zarówno latem, jak i zimą. Między innymi uprawa ogórków, pomidorów lub innych sprawi, że zaoszczędzisz pieniądze, nie będziesz już musiał bowiem kupować ich we własnym zakresie. Co więcej, będziesz mógł uprawiać warzywa ciepłolubne, na które nasz klimat nie zawsze pozwala.

Tunel foliowy a szklarnia — co wybrać?

Wybór przydomowej szklarni to nie wszystkie opcje, które cieszą się dużą popularnością na rynku. Równie znane są tunele foliowe. Uchodzą one jednak za mniej praktyczne niż szklarnie. Co prawda stwarzają doskonałe warunki do upraw roślin ciepłolubnych, jednak sezon, w jakim można z niej korzystać, jest krótszy niż dla szklarni ogrodowej. Warunki panujące w obu rozwiązaniach pozwalają na ograniczenie ryzyka występowania chorób wśród roślin oraz na hodowanie cennych gatunków warzyw. Minimalizują one również ataki szkodników. Mimo to tunele foliowe mają jeden duży minus, jakim jest brak możliwości ogrzewania. Zastosowanie szklarni pozwala na ogrzewanie elektryczne, które tworzy idealne warunki, wpływające na obfite plony roślinności. Z tego względu więcej osób decyduje się na szklarnię ogrodową.

Rodzaje szklarni ogrodowej

Uprawa roślin w warunkach szklarniowych przynosi wiele korzyści, szczególnie przy przydomowej szklarni. Na rynku dostępne są różnorodne konstrukcje tego typu, również niewielkich rozmiarów, które można wykorzystać na niewielkiej działce lub w przydomowych ogrodach. Istotny zdaje się jednak odpowiedni wybór szklarni. Zetkniesz się z wieloma rodzajami tych form.

Na rynku dostępne szklarnie drewniane, foliowe oraz z poliwęglanu. Wszystkie pozwalają na ochronę upraw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Drewniane jednak dotyczą jedynie samej konstrukcji szklarni, która wymaga także wykorzystania folii lub poliwęglanu. Specyficzny mikroklimat jednak sprawia, że drewno z czasem może zacząć gnić. Takie rozwiązania pozwalają jednak na hodowanie np. popularnych nowalijek. Foliowe konstrukcje sprawdzają się szczególnie przy hodowli wielkoobszarowej, nie w przypadku jednorazowych upraw sezonowych, lecz regularnych, zarobkowych. Ostatnie z wymienionych, czyli szklarnie poliwęglanowe są coraz popularniejsze. Znajdują się w nich zwykle rośliny uprawiane w dużych wymaganiach cieplnych. Ściany szklarni wykonane z poliwęglanu sprawiają, że konstrukcja jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, w takich formach łatwiej zastosować automatyczny system nawadniania, co umożliwia podwyższenie poziomu wilgotności i przyczynia się do lepszego rozwoju warzyw ciepłolubnych.

Dlaczego uprawa warzyw w szklarni to dobry pomysł?

Istnieje wiele powodów, by zdecydować się na uprawę roślin w uprawie szklarniowej, a nie na otwartej przestrzeni. Dotyczy to szczególnie warzyw ciepłolubnych. Ich uprawa wymaga odpowiedniej dawki ciepła, światła oraz nawodnienia. Co ważne, w szklarniach rosną aromatyczne owoce, a pierwsze plony pojawiają się już wczesną wiosną. Oprócz tego tak hodowane rośliny są bogate w składniki odżywcze, mają wysoką jakość, a zbiory są naprawdę obfite. W szklarni ogrodowej świetnie radzą sobie gatunki egzotyczne roślin, sadzonki pomidorów, ogórków i wielu innych roślin, które na otwartej przestrzeni, w ziemi nie mogłyby prawidłowo rosnąć.

Jakie warzywa uprawiać w szklarni?

Jak już wiesz, szklarnia zapewnia optymalne warunki wielu roślinom. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie tych, które szczególnie warto w nich uprawiać. Są to między innymi:

  • pomidory — o nich wielokrotnie już wspominaliśmy, jednak żadne warzywo nie jest tak często hodowane w polskich szklarniach. Rośliny te muszą mieć właściwe warunki do wzrostu m.in. światło, ciepło i regularne podlewanie. Szklarnia ogrodowa chroni rośliny przed niekorzystnym działaniem pogody itp.;
  • nowalijki — sałata masłowa, rukola, szczypiorek, rzodkiewka itp. Możesz również hodować trawę cytrynową, a także dać szansę gatunkom ziół, które lubisz. Rzeczywiście gatunki te świetnie rosną w ziemi, jednak w uprawie pod szklarnią dają większe plony;
  • ogórki — dla tych roślin światło i optymalne warunki mają bardzo duże znaczenie. Ogórki źle radzą sobie ze zmienną temperaturą, dlatego ich uprawa pod szklarnią to lepsze rozwiązanie;
  • papryka i bakłażan — to bardzo cenne warzywa, które wymagają jednocześnie odpowiedniego mikroklimatu, by odpowiednio się rozwijać i rosnąć. W ich przypadku szklarnia musi być wyposażona w automatyczny system nawadniania, który zapewni adekwatną wilgotność;
  • arbuz, melon czy bataty — to warzywa, których nie wyhoduje się w gruncie. Uprawa owoców i warzyw tego typu wymaga ogrzewania szklarni i właściwego nawadniania.

uprawa roslin w szklarni

Uprawy warzyw i roślin ozdobnych — jak powinna wyglądać?

Uprawa owoców i warzyw nie zawsze należy do najłatwiejszych, lecz jest za to bardzo opłacalna. Co ważne, inne warunki panujące będą potrzebować warzywa, inne owoce, a jeszcze inne rośliny ozdobne. Wybrane nasiona warto dokładnie pielęgnować. By to zrobić, musisz poznać wymagania każdej rośliny. Przygotowania rozsady kwiatów sezonowych lub innych będzie wiązać się z innym postępowaniem. Są jednak takie kwestie, które przy roślinach szklarniowych mają ogromne znaczenie, a zatem — światło, ciepło, odpowiednie nawodnienie. Konieczne jest także opryskiwanie i nawożenie, które zapobiega chorobom oraz sprzyja uprawie roślin ozdobnych, warzyw, jak i owoców. Tym sposobem zapewnisz sobie obfite plony. Pamiętaj jednak, że równie ważne jest wybranie odpowiedniej szklarni, która będzie służyła na lata. Warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, która oferuje różnorodne rozwiązania, m.in. szklarnie, altany ogrodowe oraz wiele innych!

Produkt dodany do porównania.