Jak zbudować altanę lub pergole samodzielnie? Praktyczne porady

Pergola lub altana we własnym ogrodzie będzie to ulubione miejsce spotkań towarzyskich nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Prawidłowy projekt altany lub pergoli, odpowiednie planowanie, przygotowanie i praca wystarczą aby stworzyć świetną ozdobę ogrodu. Niestety potrzebne jest na to dużo czasu i wiąże się to z dość dużym wydatkiem. Prosimy się jednak nie martwić. Twoja altana marzeń jest bliżej niż się wydaje! Wpadliśmy na idealne rozwiązanie aby stworzenie altany stało się przyjemne, szybkie i co bardzo istotne, oszczędnym. Dzięki czemu wychodzi nam to korzystniej, lepiej i taniej.

Projekt altany - o czym musimy pamiętać?

Projekt jest ważnym elementem w planowaniu wymarzonej altany, dokładny projekt pomoże uniknąć błędów oraz nie zapominać o ważnych detalach. Mamy dla Ciebie świetny pomysł! Kup altanę ogrodową, która zostanie dostarczona w formie elementów gotowych do montażu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem też jest skorzystanie z gotowych elementów łączących z metalu. Metalowe łączniki do drewna pozwalają stworzyć wymarzoną konstrukcje bez skomplikowanych obliczeń. Drewno w wymiarach 100x100 można kupić w lokalnej bazie budowlanej, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów wysyłki jak i również różne możliwości wyboru drewna. Istnieje możliwość zakupu belek z sosny, cedru, modrzewia, gatunków egzotycznych, a także drewno strugane klejone (BSH).

habercube
habercube

Wymiary

Miejsce wypoczynku nie musi być zbyt duże, ale warto zastanowić się oraz zaplanować ile miejsca możemy oddać pod konstrukcję, aby utrzymać odpowiedni balans między altaną, tarasem i ogrodem. Często zdarza się, że miejsce obok domu pozwala na stworzenie dużej pergoli tarasowej i daje większe możliwości niż oddzielnie stojąca altana, ponieważ zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Należy też pamiętać i wziąć pod uwagę formalności , które obowiązują przy budowaniu architektury ogrodowej.

Kształt

Który kształt altany bardziej pasuje do Waszego ogrodu? Prostokąt czy kwadrat? Każdy z nas szuka maksymalnie funkcjonalnej konstrukcji żeby ustawić meble ogrodowe, stół oraz znaleźć odpowiednie miejsce na grilla. Elementy metalowe w połączeniu z drewnem pozwalają zbudować altanę o dowolnym kształcie i wymiarach.

Dach altany

Na tym etapie projektowania altany musicie też zdecydować o pokryciu dachowym. Jest kilka ciekawych rozwiązań takich jak:

- markiza - wykonana jest z wodoodpornej tkaniny syntetycznej o dużej odporności na czynniki zewnętrzne i blaknięcie. Materiał posiada dużą wytrzymałość na rozciąganie oraz wygodne zapięcia do zamontowania, należy pamiętać ,że ów markizę koniecznie zdejmujemy na okres zimowy;

- imitacja dachu wykonana z belek drewnianych - wygląda stylowo i elegancko można też ją ozdobić dodatkowymi elementami np. girlandą z żarówek. Należy pamiętać , iż same drewniane krokwie nie chronią ani Ciebie, ani Twoich bliskich przed opadami deszczu;

- zadaszenie z poliwęglanu - w stonsunku do “cena-jakość” jest to najbardziej atrakcyjny produkt na pokrycie dachu. Poliwęglan wybieramy w przypadku kiedy chcemy mieć ładny, wytrzymały i łatwy w montażu. Arkusze montujemy na krokwiach i poprzeczkach. Bardzo ważny jest rozstaw krokwi i poprzeczek w zależności od charakterystyki i grubości poliwęglanu. Produkt ten charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością światła, oraz możliwość wyboru różnych kolorów. Dobierz kolor, który odpowiada stylistyce całej zabudowy i ciesz się swoją konstrukcją na lata. Nie wymaga demontażu na zimę.

altana
altana
altana

Podłoga altany

Projekt altany ogrodowej obejmuje również podłogę. Chociaż instalacje można postawić bezpośrednio na ziemi, warto wziąć pod uwagę warunki użytkowania altany, a przede wszystkim deszcz i wilgoć podłoża, a w zimę mróz i śnieg. Decydując się na konkretne rozwiązanie, musimy wziąć pod uwagę rodzaj wybranego projektu altany lub pergoli, stylistykę ogrodu i i warunki na samej działce (jakość gleby, wilgotność, nasłonecznienie). Może to być wylewka betonowa, deski kompozytowe lub drewniane, kamień, kostka brukowa lub płyty betonowe.

altana
altana

Urządzenie altany lub pergoli

Ostatni, ale bardzo ważny etap - należy zastanowić się w jakie meble umieścimy w naszej altanie oraz jakie akcesoria będą pasować do stylu konstrukcji. W grę wchodzą poduszki, girlandу, kwiaty, obrusy, świeczniki, koce i inne rzeczy które sprawią olbrzymi komfort i poprawią atmosferę w naszym ogrodzie.

Podsumowanie

Przepis na altanę od Euro Trade Line:

  1. Stwórz sobie projekt altany/ pergoli o której marzysz;
  2. Znajdź odpowiednie miejsce na realizację projektu;
  3. Zadzwoń do specjalisty Euro Trade Line na numer telefonu +48 507 232 968 albo wyślij maila na kontakt@etl-szklarnia.pl z zapytaniem o wycenę i złoż zamówienie;
  4. Zamów drewno zgodnie z zaprojektowaną altaną;
  5. Zaproś 2-3 kolegów, ale tym razem nie na imprezę, a do pomocy w montowaniu altany;
  6. Zamontuj altanę w ciągu kilku godzin;
  7. Wnieś meble, dodaj wybrane akcesoria;
  8. Zaproś przyjaciół, tym razem już na kolację wraz z imprezą na wspólnie zbudowanym tarasie.
Produkt dodany do porównania.