Płyty poliwęglanowe to najlepszy materiał w stosunku cena-jakość do wykonania zadaszeń, szklarni, ścianek działowych a nawet szyldów reklamowych. Poliwęglan jest bardzo popularny jako materiał budowlany dzięki doskonałym parametrom technicznym, jest on odporny na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne oraz ma wysoką przepuszczalność światła i  doskonałe właściwości termoizolacyjne. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać płyty poliwęglanu litego, komorowego lub trapezowe (faliste). 

Aby prawidłowo zamontować konstrukcję z poliwęglanu, każdy z rodzajów płyt wymaga użycia odpowiednich akcesoriów do montażu. W ofercie Euro Trade Line oprócz poliwęglanu komorowego, litego i trapezowego oferujemy również niezbędne akcesoria do montażu.

W naszej ofercie znaleźć można między innymi profile zamykające i łączące z aluminium lub tworzywa sztucznego, taśmy oraz podkładki termiczne (grzybkowe).

Akcesoria do montażu płyt poliwęglanowych

Płyty poliwęglanowe to najlepszy materiał w stosunku cena-jakość do wykonania zadaszeń, szklarni, ścianek działowych a nawet szyldów reklamowych. Poliwęglan jest bardzo popularny jako materiał budowlany dzięki doskonałym parametrom technicznym, jest on odporny na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne oraz ma, wysoką przepuszczalność światła i  doskonałe właściwości termoizolacyjne. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać płyty poliwęglanu litego, komorowego lub trapezowe (faliste). 

Aby prawidłowo zamontować konstrukcję z poliwęglanu, każdy z rodzajów płyt wymaga użycia odpowiednich akcesoriów do montażu. W ofercie ETL GROUP oprócz poliwęglanu komorowego, litego i trapezowego oferujemy również niezbędne akcesoria do montażu.

W naszej ofercie znaleźć można między innymi profile zamykające i łączące z aluminium lub tworzywa sztucznego, taśmy oraz podkładki termiczne (grzybkowe).

Jakie są wymagane akcesoria do każdego rodzaju poliwęglanu? 

Zaleca się zastosować odpowiednie akcesoria ze względu na takie parametry jak: rodzaj poliwęglanu, grubość płyty oraz konstrukcji. W jednym z poprzednich artykułów  przeczytasz czym różnią się rodzaje poliwęglanu.

Poliwęglan komorowy ze względu na swoją strukturę kanalikową ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Wymagane jest użycia akcesoriów do zamknięcia otworów aby uniknąć zanieczyszczeń oraz dla wydłużenia żywotności poliwęglanu.:

 • profile łączące aluminiowe lub poliwęglanowe;
 • profile zamykające F aluminiowe lub poliwęglanowe U;
 • taśma paroprzepuszczalna;
 • taśma pełna izolacyjna;
 • taśma EPDM;
 • podkładki termiczne (grzybkowe);
 • wkręty z podkładką gumową, tzw. farmery (mocowanie profili łączących do podstawy);
 • wkręty bez podkładki gumowej odpowiednie do materiału konstrukcji (do mocowania samych płyt, stosujemy razem z podkładkami termicznymi).

Zasady montażu poliwęglanu komorowego

Poliwęglan lity ma strukturę jednolitą, jest doskonałym zamiennikiem szkła hartowanego. Nie wymaga profili czołowych i różnego rodzaju taśm. W przypadku zadaszenia z poliwęglanu litego wymagane są:

 • profile łączące z aluminium z uszczelką gumową;
 • wkręty z podkładką gumową, tzw. farmery;
 • taśma EPDM (zalecane, ale nie koniecznie).

Przeczytaj więcej na temat Zasady montażu poliwęglanu litego.

Poliwęglan lity profilowany ma strukturę jednolitą falistą lub trapezową. Trapez / fala płyty służą jako “żebra sztywności”, dlatego konstrukcja może składać się z samych poprzeczek. Materiał jest wytrzymały na uderzenia, odporny na gradobicie. Przy montowaniu poliwęglanu profilowanego nie są wymagane ani profile łączące, ani czołowe, płyty montuje się na zakładkę (2 fali):

 • wkręty z podkładką gumową, tzw. farmery w przypadku przykręcenia dolnej części fali

lub

 • podkładki plastikowe pod wkręt jeśli mocujemy górną część fali.

Zasady montażu poliwęglanu litego trapezowego

Kategorie akcesoriów

Wszystkie akcesoria można podzielić na kilka kategorii:

 1. Profile łączące mają za zadanie połączyć płyty poliwęglanu na dachu, pionowej ścianie, ogrodzeniu. Profile łączące mogą być wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. W zależności od materiału i zastosowania profile łączące się różnią:
 • profil aluminiowy górny z uszczelką S 228 górną - pasuje kiedy łączenie płyt przypada na belce. W profilu łączącym po dwóch stronach wykonane są wyżłobienia w którym mocuje się uszczelkę uniwersalną.

Zastosowanie: Profil łączący powinien być przykręcony do podstawy pod kątem 90⁰ co około 35-40cm śrubami z podkładką gumową (tzw. farmery) aby profil wraz uszczelką równo przylegał do łączonych płyt;

profil aluminiowy górny z uszczelką S 228
 • profil aluminiowy górny + dolny z uszczelkami gumowymi - używamy ten profil kiedy 1) łączenie płyt przypada na belki lub 2) łączenie jest nie na belce, a tylko opiera się na poprzeczki (kontr łaty) - w tym przypadku dolna aluminiowa część profilu spełnia funkcje dodatkowej belki, opierającej się na poprzeczki, pozwala łączyć płyty bez dodatkowej podpory;

Zastosowanie: Układamy dolną część profilu wraz z uszczelką gumową,montujemy płyty poliwęglanu po bocznych stronach uwzględniając rozszerzalność liniową (3-5 mm odstępy z każdej strony). Nakładamy górną część profilu z podkładką gumową. Obydwie części profilu łączącego powinny być przykręcone do podstawy pod kątem 90⁰ co około 35-40cm śrubami z podkładką gumową (tzw. farmery) aby profil wraz uszczelką równo przylegał do łączonych płyt.

profil aluminiowy górny
 • profil łączący H z poliwęglanu - służy do łączenia płyt głównie w zabudowie wewnętrznej,ale może być  również zastosowany na zadaszeniach przy zachowaniu odpowiedniego odstępu między belkami;

Zastosowanie: Mocowanie do podstawy przez kanaliki profilu.  Profil H  powinien być przykręcony do podstawy pod kątem 90⁰ co około 35-40cm śrubami z podkładką gumową (tzw. farmery).

profil łączący H z poliwęglanu
 • profil łączący HCP z poliwęglanu - profil z poliwęglanu, który składa się z 2 części : górnej i dolnej. Używany kiedy potrzebujemy połączyć płyty pionowo lub na dachu, również na zadaszeniach w kształcie koperty lub zadaszeń w kształcie łukowym.

Zastosowanie: W dolnej części profilu nawiercamy otwory  co około 30 cm, średnica otworu musi być szersza niż średnica śruba o 3-4 mm. Za pomocą wkrętów należy przykręcić dół profilu do podstawy, po bocznych stronach włożyć płyty uwzględniając rozszerzalność liniową (3-5 mm odstępy z każdej strony). Górną część profilu należy nałożyć na dolną i za pomocą drewnianego młotka delikatnie „zatrzaśnij” go na całej długości profilu, łącząc go z podstawą.

profil łączący HCP

Uwaga! Szklarnie z poliwęglanu w kształcie łukowym nie wymagają użycia profili łączących. Płyty poliwęglanu montują się na zakładkę, która dodatkowo wzmacnia miejsce łączenia. Półokrągły kształt szklarni powoduje to że płyty poliwęglanowe nie będą sztywnie się trzymały w profilu łączącym H.

 1. Profile zamykające stosowane do zamknięcia otwartych kanalików poliwęglanu komorowego:
 • profil aluminiowy w kształcie litery F służy do zakończenia poliwęglanu komorowego od strony otwartych komór. Może być stosowany jako tzw. okapnik aby umożliwić swobodny spływ wody lub przy ścianie kapinosem(tą nóżką) w górę, aby stworzyć opierzenie.Otwarte kanaliki poliwęglanu w pierwszej kolejności należy zakleić taśmą paroprzepuszczalną (z obu stron), aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w ich wnętrzu, a następnie na taśmę założyć profil “F”.
profil aluminiowy w kształcie litery F
 • profil zamykający U z poliwęglanu służy do zamykania otwartych krawędzi poliwęglanu komorowego razem z taśmą zamykającą i paroprzepuszczalną.

profil zamykający U
 1. Taśmy :
paroprzepuszczalna perforowana
 • paroprzepuszczalna perforowana wykonana z niezwykle wytrzymałej włókniny polipropylenowej oraz kleju kauczukowego. Taśma perforowana zapewnia skuteczną wymianę powietrza, a także jednostronną przepuszczalność pary wodnej. Chroni komórki przed zabrudzeniem. Taśmę paroprzepuszczalną dajemy od dołu spadu;

pełna izolacyjna
 • pełna izolacyjna należy nakleić na  górnej krawędzi  strony spadu (od góry). Zapobiega gromadzeniu się wewnątrz komór wilgoci i pyłu który przyczynia się do powstawania pleśni oraz zabrudzeniu wewnątrz komór. Jednocześnie zamknięcie komór zabezpiecza przed owadami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami;
taśma EPDM piankowa
 • taśma EPDM piankowa (akustyczna) jest grubością około 2 mm, samoprzylepna koloru szarego, służy do niwelowania hałasu i drgania podczas rozszerzania termicznego poliwęglanu. Należy użyć tę taśmę na każdą belkę na której będzie zamontowany poliwęglan;
taśma naprawcza
 • taśma naprawcza do poliwęglanu i folii. Stosujemy ten materiał aby naprawić folie ogrodową oraz nieduże uszkodzenia poliwęglanu na szklarni. To jest taśma samoprzylepna, wielosezonowa,  odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Zastosowanie: taśmę naprawczą nakładać na suchą, czystą i odtłuszczoną powierzchnię folii / poliwęglanu i mocno docisnąć.

 1. Podkładki termiczne również zwane podkładkami grzybkowymi służą do montowania płyt z poliwęglanu komorowego. Podkładka składa się z trzech części: podkładka piankowa, podkładka z poliwęglanu i zaślepka (kapturek). Zapobiegają one przeniknięciu wody do otworów oraz ochronią śruby przed rdzą. Podkładki pozwalają równomiernie rozłożyć siły docisku na większej powierzchni niż na przykład klasyczna metalowa śruba, tym samym nie uszkodzimy poliwęglan.Pamiętajmy że średnica otworu pod wkręt ma być szersza niż średnica śruby o 3-4 mm.
Podkładki termiczne
Podkładki termiczne

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w skompletowaniu całego zestawu montażowego, nasz zespół chętnie wykona DARMOWĄ wycenę zadaszenia z poliwęglanu wraz z akcesoriami.  Prosimy o kontakt mailowy sklep@etl-group.pl lub kontakt telefoniczny +48 507 233 040

Wspólnie wybierzemy wszystkie niezbędne produkty – zgodnie z wymogami dla danej konstrukcji.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania.